Achievements

Many St Cuthbert’s current students and Old Girls compete at national and international level.

Three St Cuthbert’s Old Girls are in the current Black Sticks squad; current student Madeleine Falconer represented New Zealand at the Youth Commonwealth Youth Games last year; and five of our girls were selected for the New Zealand Youth Women’s Water Polo team. Below is a snapshot of our girls’ current performance.

Hockey:

  • 1st place Auckland Secondary Schools Hockey – Girls Open Grade Championships

Athletics

  • Charlotte Holland selected for the Oceania Polynesian Regional Athletics team

Netball

  • Auckland Reps: Mia Gapes Year 9, team 2. Jess Gemmell and Ella Williams Under 17, team 1. Trinity Pakau and Ruby Sussock Under 17, team 2
  • Howick Pakuranga Reps Ofa Vatikani Under 17, team 1

Swimming

  • Auckland Secondary School Champion of Champions Swimming Competition
  • Greta Agnew: Silver in Senior Girls 50m Backstroke
  • Madeline Falconer: Gold in Senior Girls 50m Freestyle
  • Madeline Falconer: New Zealand National Age Group Championships Gold in the 17/18 Girls’ 50m Freestyle and 100m Freestyle. 1st in the Girls’ 16 and Over 4x100m EVENT relay

Cycling

  • Lancely Yung is one of two students from Auckland embarking on a cycling tour of North America with double Commonwealth Game silver medallist and former Olympian Susy Pryde. She will travel through North America for one month competing in a number of cycling road races and events.

Water Polo:

  • Silver medal at the NZSS Championships in Wellington
  • Silver medallists at the North Island and Auckland Championships
  • A record of 5 St Cuthbert’s girls playing in the FINA Inter-Continental Water Polo Championships
  • Three girls playing for the New Zealand Women’s Development Team
  • Five of our girls selected for the New Zealand Youth Women’s Water Polo team competing at the FINA World Women’s Youth Water Polo Championships in Belgrade, Serbia.

Surf Lifesaving

  • Ruby Sussock selected for Surf Lifesaving New Zealand Youth Squad

Snow skiing

  • Auckland Secondary School Snow Sports Championships: St Cuthbert’s were the Girls Overall Schools Champion plus the schools winner of the combined Women’s Ski Race and Ski Slopestyle.
  • Charlie Francis won the junior girls individual ski race with Chloe Browne 3rd. Charlie also was second in the Girls Ski Slopestyle.